Yumurta Kabuğunun Faydaları

yumurta kabuğunun cilt için faydaları

Yumurta kabuğu en az yumurta kadar vücuda faydalı ve vitaminlidir. Sütten sonra gelen yumurta faydalı olarak tükettiğimiz günlük protein deposudur.   Yumurtayı günlük olarak tükettikten sonra kabuklarını kurutarak bakın neler yapabiliyorsunuz dogaltedavisi.com’da sizlerle…   Yumurta...

Yumurta kabuğu en az yumurta kadar vücuda faydalı ve vitaminlidir. Sütten sonra gelen yumurta faydalı olarak tükettiğimiz günlük protein deposudur.

 

Yumurtayı günlük olarak tükettikten sonra kabuklarını kurutarak bakın neler yapabiliyorsunuz dogaltedavisi.com’da sizlerle…

 

Yumurta Kabuğu Kalsiyum Deposu

 • Yumurta kabuğu ( 1 tane )
 • Limon suyu ( yeteri kadar )

Hazırlanışı: Kuruttuğunuz yumurta kabuklarını ağzı kapaklı bir kaseye koyun ve üzerine hafif geçecek kadar limon suyu ekleyin. Bu şekilde karışım 3 – 4 gün dolapta beklesin. Yumurta kabukları limon suyunda iyice eridikten sonra karışımı yiyebilirsiniz. Kalsiyum açısından oldukça zengin ve faydalıdır.

 

Kemik Erimesini Engelleyen Tarif

 • Limon ( 40 tane )
 • Toz zencefil ( 2 yemek kaşığı )
 • Sarımsak ( 20 diş )
 • Yumurta kabuğu ( 20 tane )
 • Kapari turşusu ( 1 avuç )

Hazırlanışı ve Uygulanışı: 40 tane limonun suyunu sıkın ve bir kavanoza koyup içerisine sarımsak dişlerini ilave edin. Ardından turşuları blendırdan geçirip kavanoza ilave edin.

 

Yumurta kabuklarını un ufak edip zencefil ile birlikte kavanoza yerleştirin. 7 gün boyunca ağzını kapattığınız kavanozu dolapta bekletin.

 

Her sabah kahvaltıdan sonra ya da kahvaltı ile karışımdan 1 kahve fincanı tüketin. Aspirin kullananlar için doktora danışılmalı ve aç karnına bu karışım tüketilmemeli.

 

Cilt Kaşıntıları ve Cilt Tahrişleri Yumurta Kabuğu Maskesi

 • Yumurta kabuğu ( 1 veya 2 tane )
 • Elma sirkesi ( yeteri kadar )

Hazırlanışı ve Uygulanışı: Yumurta kabuklarını parçalayın ve zerine çıkacak kadar elma sirkesini ilave edin. 3 – 4 gün bu şekilde ağzı kapalı olarak bekletin. Daha sonra vücudunuzda tahriş olmuş ve kaşıntılı bölgeye karışımdan günde 1 kez sürebilirsiniz.

 

Renk Bozukluklarını Gideren Yumurta Kabuğu Maskesi

 • Yumurta kabuğu ( 1 tane )
 • Yumurta akı ( 1 tane )

Hazırlanışı ve Uygulanışı: Yumurta kabuklarını iyice toz haline gelene kadar ezdirin. İçerisine 1 tane yumurtanın akını koyun ve karıştırın. Hazırladığınız karışımı yüzünüze sürün ve cildinizin hassaslığına göre 5 – 15 dakika arası ciltte bekletin. Daha sonra ılık su ile cildi temizleyip kağıt havlu ile silin.

 

Bu yumurta kabuğu maskesini haftada 2 defa düzenli olarak uygulayın.

Bu makale teşhis, tedavi ve tıbbi tavsiye niteliği taşımamaktadır. Doktorunuza danışmadan bitkisel yöntemleri kullanmayınız. Herhangi bir sağlık sorunu için öncelikle doktorunuza başvurunuz.

Size Özel Konular:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir