Yarpuz Otu Faydaları Nelerdir?

Yarpuz otu hakkında bilgiler

Naneye benzer bir yapısı bulunan Yarpuz otu, ülkemizin sulak çayırları ve akarsu kenarlarında bolca yetişmektedir. Dayanıklı bir bitki olan Yarpuz otunun boyu 10 ile 30 santime kadar uzayabilmektedir. 2 farklı türü bulunan bitki, diklemesine ve toprağa paralel şekilde büyüyebilmektedir.

 

Yarpuz Nedir Nasıl Kullanılır?

Yarpuz otunun yaprakları pulegon maddesi bakımından zengindir. Akdeniz bölgesinde uzun yıllardan beri bilinen ve kullanılan Yarpuz otu, bir çok rahatsızlığın giderilmesi için kullanılmaktadır. Aşağıda yarpuz otu tarifi ve hangi rahatsızlıklara iyi geldiği bilgileri bulunmaktadır.

 

Yarpuz Otunun Faydaları

 

  • Adet dönemlerinde ağrıları azaltır.
  • Doğal bir ağrı kesicidir.
  • Stres gibi ruhsal endişeleri giderir, rahatlatır.
  • Mide ve bağırsaklarda oluşan gazları söker.
  • Sindirimi kolaylaştırıcıdır.
  • Etkili bir balgam sökücüdür.

 

Yarpuz Otu Nasıl Kullanılır?

 

1 bardak suyu kaynatın ve içine 2 tatlı kaşığı kurutulmuş yarpuz yaprağı ekleyin. Suyu ocaktan alıp 15 dakika dinlenmesi ve ılıması için bekletin. Günde 3 kez taze olarak hazırlayın ve kullanın.

 

Not: Düşüğe neden olabildiği için hamile bayanlar yada hamilelik riski bulunan kişiler kullanmamalıdır. Böbrek rahatsızlığı olan kişiler bu tarifi kullanmamalıdır.

Bu makale teşhis, tedavi ve tıbbi tavsiye niteliği taşımamaktadır. Doktorunuza danışmadan bitkisel yöntemleri kullanmayınız. Herhangi bir sağlık sorunu için öncelikle doktorunuza başvurunuz.

Size Özel Konular:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir