Sonbaharda Cilt Bakımı

Sonbaharda cilt bakımı nasıl yapılır? Sonbahar aylarına özel cilt bakım uygulamaları ile cildinizi kış aylarına hazırlayabilirsiniz. Soğuk ve kuru geçecek kış için cildinizi daha çok nemlendirici uygulamalar ile beslemelisiniz.

Yaz ayından sonra girdiğimiz sonbaharla birlikte havalar soğur ve cilt savunmasız kalır. Sonbaharda yapılması gereken cilt bakımı soğuk ve sert geçecek, cildi oldukça yoracak kış için ön hazırlıktır. Sonbahar bakımının başında cildi nemlendirmek, temizlemek ve kışa hazırlamak gelir.

 

Sonbaharda Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Sonbaharda cildinizi nemlendirmek için yapabileceğiniz yegane bakım cilde buhar banyosu uygulamaktır. Buhar banyosunun içine atılan nane yaprakları ile cildiniz nefes alır ve nemlenmesi kolaylaşır. Buhar banyosu nasıl yapılır? makalemize göz atarak buhar banyosunun nasıl yapılacağını öğrenebilirsiniz.

Son baharda cildi temizlemek için 2 haftada 1  kil maskesi uygulamak cildin ölü deriden kurtulmasını kolaylaştırır.

Cildi korumak için yapılan temizlik çok sık yapıldığında cilde zarar verir. Suların da soğumaya başladığı bu dönemde sert içerikli sular yerine ütü suyu veya kaynattığınız sular ile yıkamak cildinizi bir nebze daha fazla korumaktadır. Mineral açısından daha düşük sular ile yıkamaya özen göstermelisiniz.

 

Yazdan kalma enerji ve canlılığımız sonbahar mevsiminde daha bir yavaşlar. Yazın sık sık yapılan bakımlar ihmal edilmeden sonbaharda da devam ettirilmelidir. Çünkü sert esen rüzgarlar cildi kurutarak pul pul dökülmelerin oluşmasına neden olabilir.

 

Kil Maskesi

  • 1 tatlı kaşığı mısır unu
  • 1 çay kaşığı pirinç
  • 1 tatlı kaşığı kil
  • Nemlendirici krem
  • Su

Öncelikle pirinç un haline gelene kadar öğütülür. Ardından diğer malzemeler ilave edilir. Krem ve su ile birlikte maske cilde sürülecek kıvama getirilir. Nemlendirici ve suyu karışımınız miktarına göre ayarlayabilirsiniz. Cildinizde kuruduğu zaman yıkamalısınız ciltte fazla bekletirseniz cildinizi kurutabilir. Haftada 1 uygulamanız gereken kil maskesi Cildiniz daha parlak ve canlı hale gelir.

 

Nem Maskesi

  • 2 çay kaşığı bal
  • 5 tane büyük kayısı
  • Kayısı çekirdeği yağı ( 1 çay kaşığı )

Hazırlanışı: Kayısıyı çatalla iyice ezin çekirdeklerini ayırın ve içine bal ve kayısı çekirdeği yağını ilave edip karıştırın. Daha sonra cildinize sürün 20 dakika bekletip durulayın. Haftada 1 nem maskesini uygulamak cildinizin sohbaharda kaybettiği nemi geri kazandırır.

 

Sonbaharın Cilt Üzerindeki Etkisi

Yazın rahatlayan cilt tabiî ki sonbaharda savunmasız kalarak gelen risklere karşı kendini koruyamaz. Hava soğudukça cilt daha çok bozulur ve git gide kurumaya başlar. Geçiş dönemi olan sonbaharda cildinize daha fazla özen göstermelisiniz.

 

Sonbaharda Yaşanılan Cilt Sorunları

Cilt gözeneklerinin açık olması sebebi ile rüzgarla gelen kirli hava gözeneklere dolar ve cilt sorunları tek tek oluşmaya başlar. Egzama, kaşıntı ve pullanma sorunlarının çok olduğu bu dönemde cilde kalkan oluşturan nemlendirici kremler uygulamak çok önemlidir.

Bu makale teşhis, tedavi ve tıbbi tavsiye niteliği taşımamaktadır. Doktorunuza danışmadan bitkisel yöntemleri kullanmayınız. Herhangi bir sağlık sorunu için öncelikle doktorunuza başvurunuz.

Size Özel Konular:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir