Siyah Nokta Maskesi

Siyah nokta, cilt tarafından üretilen yağ ve havadan bulaşan kirler sebebiyle gözeneklerin tıkanması sonucu oluşur. Siyah noktalar, sivilce oluşumunun ilk evresi olarak değerlendirilebilir. Tıkanan gözenekler siyah noktalardan arındırılmalı ve bakteri üremesinin önüne geçilmelidir.
Siyah nokta temizleme maskeleri
Bir tür cilt rahatsızlığı olarak değerlendirebileceğiniz siyah noktalar, sivilcelerin oluşması için uygun zemini hazırlar ve cilt tahribatlarına yol açar. Siyah nokta temizliği için haftada birkaç dakikanızı ayırmanız yeterlidir. Düzenli olarak gerçekleştirilen siyah nokta temizliği, cildinizin daha sorunsuz ve pürüzsüz olmasını sağlayacaktır. Siyah noktaları sıkarak çıkarmak yerine doğal maskeler ve diğer basit uygulamalardan faydalanmanız daha yerinde olacaktır. En kolay ve en etkili siyah nokta temizleme yöntemi, buhar banyosu yöntemidir. Buhar banyosu ile cildinizdeki gözenekleri genişletmeli ve ardından siyah noktalarınızı temizlemelisiniz. Cilt temizliği sona erdikten sonra soğuk su ile yüzünüzü yıkayıp genişleyen gözeneklerin tekrardan sıkılaşmasını sağlayabilirsiniz. Siyah nokta temizliğine daha fazla önem verenler, aşağıda paylaşmış olduğumuz bitkisel tariflerden yararlanarak etkili bir cilt temizliği sağlayabilirler. Bitkisel tarifler burun bölgesindeki siyah noktaların temizliğinde etkili olmazsa, siyah nokta temizleme bantlarından faydalanabilirsiniz.

Siyah Nokta Temizleme Maskesi

Siyah nokta, cilt tarafından üretilen yağ ve havadan bulaşan kirler sebebiyle gözeneklerin tıkanması sonucu oluşur. Siyah noktalar, sivilce oluşumunun ilk evresi olarak değerlendirilebilir. Tıkanan gözenekler siyah noktalardan arındırılmalı ve bakteri üremesinin önüne geçilmelidir.

 

Bir tür cilt rahatsızlığı olarak değerlendirebileceğiniz siyah noktalar, sivilcelerin oluşması için uygun zemini hazırlar ve cilt tahribatlarına yol açar. Siyah nokta temizliği için haftada birkaç dakikanızı ayırmanız yeterlidir. Düzenli olarak gerçekleştirilen siyah nokta temizliği, cildinizin daha sorunsuz ve pürüzsüz olmasını sağlayacaktır.

Siyah Nokta ve Sivilce

Siyah Nokta ve Sivilce

Siyah noktaları sıkarak çıkarmak yerine doğal maskeler ve diğer basit uygulamalardan faydalanmanız daha yerinde olacaktır. En kolay ve en etkili siyah nokta temizleme yöntemi, buhar banyosu yöntemidir. Buhar banyosu ile cildinizdeki gözenekleri genişletmeli ve ardından siyah noktalarınızı temizlemelisiniz. Cilt temizliği sona erdikten sonra soğuk su ile yüzünüzü yıkayıp genişleyen gözeneklerin tekrardan sıkılaşmasını sağlayabilirsiniz.

 

Siyah nokta temizliğine daha fazla önem verenler, aşağıda paylaşmış olduğumuz bitkisel tariflerden yararlanarak etkili bir cilt temizliği sağlayabilirler. Bitkisel tarifler burun bölgesindeki siyah noktaların temizliğinde etkili olmazsa, siyah nokta temizleme bantlarından faydalanabilirsiniz.

 

Doğal Siyah Nokta Temizleme Maskesi

 • Domates ( yarım )
 • Un ( 1 yemek kaşığı )

Domatesi rendeleyin ve içine püre olacak kadar unu ekleyip un yok oluncaya kadar karıştırın. Karışımı cildinize yedirin ve 5 dakika ciltte bekletin. Hassas cilt yapısına sahip olan bayanlar bu maskeyi uygulamadan önce bilek içlerinde denemeliler.  Siyah nokta maskesini haftada 1 kez cilde uygulayabilirsiniz her uyguladığınızda farkı göreceksiniz. Domatesin içinde likopen maddesi bulunur ve antioksidan açısından oldukça etkilidir. Yağ salgısını temizleyen domates doğal olarak cildi sakinleştirir ve siyah nokta oluşumunu engeller.

 

Yoğurtlu Siyah Nokta Maskesi Tarifi

 • Yoğurt ( 1 kase )
 • Limon suyu ( yarım )

Cam bir kasenin içine koyduğunuz yoğurdun içine limon suyunu taze olarak sıkın ve cildinize uygulayın. Göz çevresi hariç tüm yüze uygulayacağınız karışımı kuruyunca soğuğa yakın ılık su ile temizleyin. Cildi hem nemlendiren hem de mikroplardan arındıran bir maskedir. Haftada 2 kez siyah noktaları temizlemek için uygulanabilir.

 

Siyah Nokta Maskesi Tarifi

 • Karnabahar yaprağı ( 8 tane )
 • Saf zeytinyağı ( 2 yemek kaşığı )

İki malzemeyi robota koyun ve iyice küçülene kadar karıştırın. Karışımı temizlenmiş cildinize yedirerek sürün ve 10 dakika kadar cildinizde bekletin. Süre sonunda cildinizi temizleyin. Haftada 2 kez uygulayacağınız bu maske cildinizi mikroplardan temizleyerek siyah nokta oluşumunu engelleyecektir.

 

Siyah Noktalar için Mısır Unu Maskesi

 • Mısır unu ( 1 tatlı kaşığı )
 • Limon kabuğu ( 1 tane rendelenmeli )
 • Yoğurt ( 1 tatlı kaşığı )

Malzemelerin hepsini verdiğimiz ölçülerde koyup karıştırın ve temizlediğiniz cildinize yedirerek karışımı uygulayın. 20 dakika ciltte beklettiğiniz karışımı süre sonunda soğuk su ile yıkayın. Haftada 2 kez siyah nokta temizleme maskesini uygulayabilirsiniz.

 

Siyah Noktalar için Yulaf Maskesi

 • Yulaf ( 1 miktar )

Bir miktar su içerisine yulafı ekleyerek iyice pişirin. Piştikten sonra cam bir kaseye alın ve çatalla ezdirin. Ilıyan yulafı yüzünüze yoğun bir şekilde sürün 20 dakika cildinizde bekletin. Ardından cildinizi temizleyebilirsiniz. Haftada 2 kez yulaf maskesini uygulayabilirsiniz.

 

Karbonat İle Siyah Noktalara Çözüm

 • Karbonat ( 1 tatlı kaşığı )
 • Su ( yeterince )

İki malzemeyi de macun olana kadar karıştırın ve siyah noktaların oluştuğu bölgelere uygulayın. Cildiniz de 4- 5 dakika bekletip ardından dairesel hareketlerle masaj yapın ve ardından ılık su ile cildinizi yıkayarak temizleyin. Cilde peeling yaparak ölü hücreleri deriden atacak ve siyah noktalara kesin çözüm olacak bu tarifi haftada 1 uygulamaya gayret edin.

 

Deniz Tuzu İle Siyah Noktalara Kezin Çözüm

 • Deniz tuzu ( 1 tatlı kaşığı )
 • Su ( yeterince )

Deniz tuzuna biraz hamur kıvamında olana kadar su ekleyin ve karıştırın. Siyah nokta oluşan bölgelere karışımı yedirin ve 4 – 5 dakika cildinizde bekletin ardından cildinizi temizleyerek kreminizi uygulayın. Deniz tuzunda bulunan mineraller cildin ölü hücreden arınmasını sağlar, Cildinize canlılık verir ve siyah noktaları temizler.

 

Portakal Kabuğu İle Siyah Noktalardan Kurtulma

Yediğiniz portakalın kabuklarını atmayın ve 2 – 3 gün kuruması için bekletin. Kuruyan portakal kabuğunu rendeleyerek un haline getirin.

 • Gül suyu ( yeterince )
 • Portakal kabuğu ( yarım )

İki malzemeyi karıştırarak macun haline getirin ve cildinize uygulayın. Siyah nokta oluşan bölgelere karışımı yedirin ve bekletin. Cildinizde karışım kuruduktan sonra masaj yaparak karışımı çıkarın ve ılık su ile cildinizi yıkayın.

 

Mercimek İle Siyah Noktalara Çözüm

 • Zerdeçal ( 1 tutam )
 • Mercimek ( 1 yemek kaşığı )
 • Nohut ( 1 yemek kaşığı )
 • Su ( yeterince )

Mercimeği toz haline getirin ve içine kalan malzemelerin ikisini de ekleyin. Ardından su ilave edip hamur gibi yapın. Cildinizde siyah nokta oluşan bölgelere karışımı yedirip kurumasını bekleyin. Masaj yaparak ciltten çıkarın ve soğuk su ile cildinizi temizleyin.

 

Limon İle Siyah Noktaları Ciltten Temizleme

 • Limon ( yarım )
 • Şeker ( 1 tatlı kaşığı )

Limonun içindeki çekirdeklerini çıkartın ve şekerle ezerek iyice harmanlayın. Yüzünüzde siyah nokta çıkan her bölgeye karışımı dairesel hareketler yaparak sürün. Ardından cildinizi soğuk su ile temizleyin.

 

Karabiber İle Siyah Noktalara Çözüm

 • Su ( yeterince )
 • Karabiber tozu ( 2 çay kaşığı )

İki malzemeyi birbiri ile harmanlayarak macun kıvamına getirin. Cildinizde siyah nokta oluşan bölgelere karışımı masaj yaparak yedirin ve ardından soğuk su ile cildinizi macundan temizleyin. Karabiber bazı hassas ciltlerin kızarmasına neden olabilir, eğer böyle bir durumla karşılaşırsanız cildinize buz sürerek kızarıklığın geçmesini sağlayabilirsiniz.

 

Domates İle Siyah Noktalara Çözüm

Tek ihtiyacınız olan domatesten 1 dilim alın ve siyah nokta oluşan bölgelere yedirin. Domatesin suyu siyah noktalar üzerinde önemli bir şifa kaynağıdır. Domates ile cilde 7 – 8 dakika masaj yapıp yedirin. Daha sonra cildinizi ılık su ile yıkayıp temizleyin.