Sivilcelerden Nasıl Kurtulurum

sivilcelerden nasıl kurtulunur

Yağlı cilt yapısına sahip kişilerde daha sık görülen sivilceler, ergenlik ve hamilelik dönemlerinde hormonların etkisiyle artış gösterebilir. Çoğu zaman hormonsal dengenin eski haline dönmesiyle yok olan sivilceler, bazı ciltleri terk etmemek de ısrar edebiliyor. Hayat boyu sivilce sorunu yaşamamak için sizlere önereceğimiz doğal sivilce maskelerini kullanabilirsiniz.

Sivilcelerden Nasıl Kurtulurum

Sivilcelerin ciltten uzaklaşmasını sağlayan bitkisel karışımları kullanmadan önce beslenme ve bazı alışkanlıklarınızı tekrardan gözden geçirmeli ve yanlış uygulamalardan vazgeçmelisiniz. Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu C vitamini miktarını taze meyvelerden tüketerek almak sivilcelerin daha hızlı iyileşmesinde yardımcı olacaktır. Çinko eksikliği sivilcelerin çıkmasına sebep olabilmektedir. Bu nedenle çinko açısından zengin olan kuruyemiş ve sebzeleri tüketmekten geri kalmayın.

 

Sivilce tedavisi için geliştirilmiş kremlerin içeriğinde bulunan salisilit asit maddesi doğal olarak çileğin içinde bulunur. Taze çilek yiyerek bu maddeyi alabilir ve sivilcelerin daha hızlı iyileşmesini sağlayabilirsiniz. Cilt gözeneklerinin tıkanması sonucu sivilceler oluşabilir. Cilt temizliği ve gözenekleri açmak için kil maskelerinden faydalanabilirsiniz. Ciltteki iltihapları uzaklaştıran papatya çayını cildinize sürmeniz, sivilcelerin giderilmesinde etkili olabilmektedir.

 

Yağlı Ciltler İçin Kil Maskesi

 • Ilık su ( 1 yemek kaşığı )
 • Maya ( 2 yemek kaşığı )
 • Toz şeker ( 2 çay kaşığı )
 • Kil ( 3 yemek kaşığı )

Ilık suda mayayı eritin ve kil ile toz şekeri de suya ilave edip karıştırın. Karışımı 10 dakika beklettikten sonra yüzünüze sürüp yarım saat bekleyin. Sürenin sonunda yüzünüzü temizleyebilirsiniz. Cildinizdeki gözenekleri açacak ve yağ oranını dengeleyecek olan bu maskeyi ihtiyaç duyduğunuzda tekrarlayabilirsiniz ancak haftada 2’den fazla kullanmamaya özen göstermelisiniz.

 

Sivilceler İçin Doğal Maske Tarifi

 • Papatya (1 tatlı kaşığı )
 • Nane ( 1 tatlı kaşığı )
 • Adaçayı ( 1 tatlı kaşığı )
 • Kekik ( 1 tatlı kaşığı )
 • Ihlamur ( 1 tatlı kaşığı )

2 bardak kaynamış suyun içine yukarıda belirtilen malzemelerden eşit miktarda ekleyin ve demlenmesi için bir süre bekleyin. Demlenme sağlandığında süzün ve tonik olarak cildinize uygulayın. İhtiyaç duyduğunuzda kullanabilirsiniz.

 

Sivilceli Ciltler İçin Öneriler

 • Sivilce tedavisinde bazı durumlarda doktor kontrolünde ilaç kullanmak gerekebilir. Yüzünüzde çok miktarda ve inatçı sivilceler varsa doktorla görüşüp cilt yapınıza uygun bir tedavi yöntemi belirlemelisiniz. Sivilceleri geçirme konusunda başarılı olan krem ve hapları kesinlikle doktorunuza danışmadan kullanmamalısınız. Bu ilaçlar organ kayıplarına varan hasarlar verebilmektedir.
 • Yağlı ve asitli besinlerden bir süre uzak durmayı deneyin.
 • Sivilcelerinizi asla patlatmayın ve elinizle oynamayın.
 • Cildinizdeki sivilce izleri ile başa çıkamıyorsanız Sivilce Lekeleri Nasıl Geçer sayfamızda lekeler için etkili maske tarifleri bulabilirsiniz.

 

Bu makale teşhis, tedavi ve tıbbi tavsiye niteliği taşımamaktadır. Doktorunuza danışmadan bitkisel yöntemleri kullanmayınız. Herhangi bir sağlık sorunu için öncelikle doktorunuza başvurunuz.

Size Özel Konular:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir