Sinüzit Doğal Tedavisi

Evde sinüzit tedavisi

Evde doğal yollarla sinüzit tedavisi uygulayabilirsiniz. Bazı durumlarda ilaçların yetersiz kaldığı sinüzit için çeşitli doğal tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Sizlere önerdiğimiz yöntemleri uygulayarak bağ ağrısından kurtulabilmeniz mümkündür.

Sinüzit Tedavisi

Çoğunlukla kış aylarında ortaya çıkan baş ağrısı, dayanılmaz boyutlara ulaşabilmektedir. Gündelik yaşamı olumsuz etkileyen sinüzit rahatsızlığı için mutlaka doktora görünmeli ve doktorunuzun önermiş olduğu ilaçları aksatmadan kullanmalısınız. Aşağıda yer alan doğal tedavi yöntemleri, ilaç tedavisine ek olarak isteğe göre, doktorunuza danıştıktan sonra kullanılmalıdır.

 

Sinüs boşluklarının iltihaplanması sonucu oluşan sinüzit, 2 hafta ile 4 aya kadar rahatsızlık verebilmektedir. Antibiyotikler ve burun spreyleri, sinüzit tedavisinde kullanılan yaygın tedavi yöntemleridir. Kronik sinüzit vakalarında ilaçların etkisi düşük seviyede kalabilmektedir. Bu tür durumlarda sinüzit ameliyatı olmak gerekebilir.

 

Evde Sinüzit Tedavisi Yöntemleri

 • Tıkanmış olan sinüslerinizi açmak için buhardan faydalanabilirsiniz. Buhar yöntemi, nefes alıp vermenizi kolaylaştıracak ve sizi rahatlatacaktır. Bir miktar suyu tencerenin içinde kaynayana kadar ısıtın. Su kaynadığında tencereyi ocaktan alıp yere koyun. Başınızın üzerine bir tülbent yada havlu örterek buharı çıkan suyun üzerine doğru eğilin. Yüzünüzün yanmaması için suya çok fazla yaklaşmamalısınız. Başınızın üzerine örttüğünüz tülbent yada havlu ile su buharının dışarı kaçmasını önleyebilirsiniz. Bu şekilde birkaç dakika burnunuzdan nefes alıp ağzınızdan vererek sinüslerinizin açılmasını sağlayabilirsiniz. Dilerseniz bu uygulama sonrasında sıcak bir duş alabilirsiniz.
 • Okaliptüs yağı, sinüslerinizin daha hızlı açılmasını sağlayacaktır. Yukarıda bahsedilen yöntem ile suyu kaynatın ve ocaktan aldıktan sonra içine birkaç damla okaliptüs yağı damlatın. Okaliptüs yağı bulamadığınız durumlarda taze nane yaprakları da kullanabilirsiniz. Bu yöntemde dikkat etmeniz gereken nokta, buharın gözünüze girmemesidir. Gözlerinizi kapalı tutun.
 • Aynı yöntem papatya kullanarak da uygulanabilir. Yarım litre suyu kaynatıp içine 3 çorba kaşığı kurutulmuş papatya atarak buharını sinüslerinizi açmak için kullanabilirsiniz. 5 dakika buharı soluduktan sonra yarım saat ara verin ve tekrar 5 dakika daha soluyun. Ertesi gün aynı işlemi tekrarlayın. Burnunuzdan akıntı gelmeye başladığı zaman 3 gün bu yönteme ara verin. Sinüzit geçene kadar tekrarlamalısınız.
 • Masaj yaparak sinüslerinizin açılmasını sağlayabilir ve bir nebze rahatlayabilirsiniz. Burun kemerine dairesel hareketlerle çok bastırmadan masaj yaparak sinüslerinizi açabilirsiniz.
 • Soğan ve Sarımsak doğal antibiyotik görevindedir. Her gün düzenli olarak soğan ve sarımsak tüketerek iltihapların hafiflemesini sağlayabilirsiniz.
 • Sinüzite iyi gelen ananas ile şifa bulabilirsiniz. Günlük olarak 300 gram kadar taze sıkılmış ananas suyu tüketerek rahatsızlığı atlatabilirsiniz.

 

Sinüzit İçin Soğan Çorbası

 • Su (1 litre)
 • Rendelenmiş Kaşar (4 yemek kaşığı)
 • Nişasta (1 yemek kaşığı)
 • Zeytinyağı (3 yemek kaşığı)
 • Sarımsak (5 diş)
 • Soğan (5 adet)

Piyaz şeklinde doğranmış soğan ve sarımsağı zeytinyağında kavurun. Ardından 1 litre su ilave edip kaynayana kadar bekleyin. Su, kaynadığında nişastayı ilave edip 2 dakika daha kaynatın. Son olarak üzerine rendelenmiş kaşarı serpiştirip servis yapın.

Bu makale teşhis, tedavi ve tıbbi tavsiye niteliği taşımamaktadır. Doktorunuza danışmadan bitkisel yöntemleri kullanmayınız. Herhangi bir sağlık sorunu için öncelikle doktorunuza başvurunuz.

Size Özel Konular:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir