Saça İyi Gelen Yağlar

saça iyi gelen bitkisel doğal yağlar

Saçlara iyi gelen bitkisel yağlar ile yapacağınız saç bakımı sonrasında daha sağlıklı ve canlı görünen saçlara sahip olacaksınız. Evde kolayca uygulayabileceğiniz doğal saç bakım uygulamaları, yıpranma ve dökülme gibi sorunların üstesinden gelmenizi sağlayacaktır.

Saça İyi  Gelen Yağlar

Saç bakımı ihmal edilen saçlar, belli bir süre sonra eski formunu kaybederek sönük ve yıpranmış dururlar. Daha dolgun saçlar için bakım maskeleri yapılarak; eski sağlığına kavuşturulmaya çalışılır. Saçlara bakım maskesi yaparken genellikle bitkisel yağlardan faydalanılır. Hangi yağın hangi saç sorununa iyi geldiğini bilmek saç için etkili bir bakımın ilk şartıdır.

 

Saça İyi Gelen Yağlar

Zeytin Yağı : Bu bitkisel yağlar arasında ilk sırayı alan zeytinyağıdır. Zeytinyağı saçın her kısmına, düzenli aralıklarla uygulandığında, saçlar eskisinden daha hacimli ve parlak gözükür.
Badem Yağı : Saçlara iyi gelen yağlar arasında badem yağıda büyük önem taşır. Badem yağı saçların ipek gibi olmasını sağlar. Her hafta günde bir kere uygulandığında saçlar yumuşar ve canlı gözükür.

 

Jojoba Yağı : Şampuana ilave edilebilecek bitkisel yağlarda mevcuttur. Jojoba yağı şampuana bir kapak ilave edilebilir. Saçta zaman içinde canlanma sağlar. Saçı diplerinden uçlarına kadar onarır. Şampuan içerisinde kullanmak istemeyen insanlar için; duştan çıkıp, saçın nemini aldıktan sonra, uç kısımlara 2-3 damla jojoba yağı sürülebilir. Saçtan durulanması gerekmez. Fakat çok sürmemeniz gerekir. Yağlı bir görüntüye sahip olabilirsiniz. Her bitkisel yağ dengeli kullanıldığında fayda sağlar.
Hindistan Cevizi Yağı : Aktarlardan kolaylıkla temin edilebilecek bir yağdır. Saçların nemlenmesi ve beslenmesinde çok etkilidir. Hindistan cevizi yağı; saç boyamadan önce uygulanırsa; saç tellerindeki aşınmanın ilerlemesini durdurur. Bilindiği gibi saç tellerinin özel bir yapısı vardır. Bu yapı çok hassastır. Sıcaktan ve soğuktan çok çabuk etkilenir. Bu yüzden herhangi bir ısı veya boya öncesi saça uygulamakta fayda vardır.

 

Hint Yağı : Saçlara iyi gelen bitkisel yağlardan biridir. Hint yağı daha çok saçın uzaması için kullanılır. Saç diplerine ve uçlarına sürülebilir. Hint yağı kullanan bayanlar kısa süre içerisinde; parlak ve uzun saçlara sahip olurlar.
Yılan Yağı : Yılan yağı saça iyi gelen yağlar arasındadır. Herkesin bildiği gibi saçları uzatmak için kullanılır. Düzenli olarak 3 ay kadar kullanıldığı takdirde; saçlar normalinden daha fazla uzar.
Çam Terebentin Yağı : Şampuan içine ilave edilerek kullanılır. Asla saça direk sürülmez. Bir kapak kadar çam terabentin yağı eklediğiniz şampuanı çalkalayarak, yağın şampuana karışmasını sağlamalısınız. Kendi başına saçı kuruttuğu bilinen bir yağdır. Şampuanla birlikte kullanılırsa; saçta mucizeler yaratır. Saçlar hızlı bir şekilde uzar. Saç tabakası kendini onarır.

 

Bitkisel yağları kullanırken, saçlarınızı bu yağlardan zor arındırıyorsanız  öncelikle saçınıza su değdirmeden kuru bir şekilde şampuanlamaya çalışmalısınız. Biraz şampuanladıktan sonra, su dökme işlemine başlayabilirsiniz. Yağ ve su direk bir araya getirilirse; bitkisel yağın saçtan arındırılması zorlaşır.

Bu makale teşhis, tedavi ve tıbbi tavsiye niteliği taşımamaktadır. Doktorunuza danışmadan bitkisel yöntemleri kullanmayınız. Herhangi bir sağlık sorunu için öncelikle doktorunuza başvurunuz.

Size Özel Konular:

1 Response

  1. aycan dedi ki:

    merhaba ben de yeni keşfim macadamia yağını öneririrm. Yeni başladım kullanmaya saçlarımı rahatlattı öneririm.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir