Peeling Tarifleri

Peeling nasıl yapılır

Peeling işlemi derinin bir nevi oksijen alma işlemidir. Peeling yapan bayanların yüzü daha canlı ve parlak gözükür. Cilt güzelliği için yapabileceğiniz peeling yöntemlerini ve peeling tarifleri ile peelingin tam olarak ne olduğunu bu yazımızda öğrenebilirsiniz....

Peeling işlemi derinin bir nevi oksijen alma işlemidir. Peeling yapan bayanların yüzü daha canlı ve parlak gözükür. Cilt güzelliği için yapabileceğiniz peeling yöntemlerini ve peeling tarifleri ile peelingin tam olarak ne olduğunu bu yazımızda öğrenebilirsiniz.

 

Doğal Peeling Yöntemleri

 

Yüz için Peeling Tarifi

 • 1 tatlı kaşığı mısır unu
 • 1 tatlı kaşığı kil
 • 1 tatlı kaşığı su
 • 1 tatlı kaşığı krem

Peeling yapmak için Malzemeler bir kap içinde karıştırılır. Karıştırılan malzemeler çok katı ise biraz su ilavesi yapılabilir. Doğal peeling uygulaması yapıldıktan sonra, maske kurumaya başladığında ciltten ovularak çıkarılmaya çalışılır. En son ılık su ile yıkayarak doğal peelingi tamamen çıkarabilirsiniz. Ayda 1 veya 2 kez uygulayın.

 

Yoğurtlu Yüz Peelingi

 • 1 tatlı kaşığı mısır unu
 • 1 çorba kaşığı yoğurt

Yoğurt ve mısır ununu karıştırdıktan sonra yüzünüzün her yerine yaymalısınız. Kuruduktan sonra masaj yapıyor gibi çıkarabilirsiniz. Su ile durulayarak işlemi sonlandırabilirsiniz. En son nemlendirici bir krem sürerek cildinizin ne kadar yumuşak olduğunu görürsünüz. Bu peelingi haftada 1 kez uygulayabilirsiniz.

 

El ve Ayak için Peeling Tarifi

 • 1 tatlı kaşığı bal
 • 1 adet yumurta sarısı
 • 2 damla limon suyu

Peeling nasıl yapılır ; Peeling için bütün malzemeler homojen şekilde karıştırılır. Cilde ince bir şekilde sürülür. Peeling kuruduktan sonra bir daha sürülür. Tekrar kuruyunca ovarak yıkanır. Haftada bir kere uygulayabilirsiniz. Bu peeling tarifini el ve ayaklar için uygulayabilirsiniz.  2 haftada 1 kez uygulayabilirsiniz.

 

Basit Peeling Tarifi

 • 2 adet kesme şeker
 • 2 yemek kaşığı aloevera yağı

Peeling için Kesme şeker ve aloevera yağını avuç içinde ezerek karıştırmalısınız. Daha sonra cildinize uygulayarak 5 dakika beklemeniz gerekir. 5 dakika sonra peelingi ovarak çıkarabilirsiniz. Şeker peeling için çok uygun bir malzemedir. Tüm cilt için uygundur.  Ayda en fazla 2 kez uygulayın.

 

Doğal Peeling Tarifi

 • 3 çay kaşığı çiğ yulaf
 • 1 çay kaşığı bal
 • Yarım çay kaşığı elma sirkesi

Peeling için yukarıdaki malzemelerin tümü  karıştırıldıktan sonra ciltte 15 dakika bekletilir. Daha sonra durulayabilirsiniz. Yulaf cilt üzerinde iyi bir peeling ürünüdür. Bu peeling tarifini ayda 1 kez uygularsanız zamanla cildinizin ölür deri üretimini azalttığını görürsünüz.

 

Duş Peelingi Tarifi

 • 1 çorba kaşığı zeytinyağı
 • Yeteri kadar deniz tuzu

Zeytinyağı ve deniz tuzu karışımı çok iyi bir peeling yöntemidir. Bu karışım özellikle de duş esnasında vücuda uygulanır. Vücudunuza sürerek 10 dakika bekletebilirsiniz. Yıkadığınızda vücudunuz ipek gibi olacaktır. Haftada 1 kez duşla birlikte uygulayabilirsiniz.

 

Peeling Nedir

Peeling

Derinin üzerinde bulunan ölü hücrelerinden arındırılarak, yenileme işlemidir. Peeling sadece yüz bölgesine yapılmaz, Vücut, el ve ayak peelingleri de bulunmaktadır. Peeling sırasında cildinizin yapısına çok dikkat etmelisiniz. Özellikle Cildinizde sivilce varsa peeling sivilceleri diğer bölgelere yayabilir bu durumun önüne geçmek için sivilcelerinizin kaybolmasını beklemelisiniz. Hassas cilde sahip kişilerde peeling uygulamaları 15 günde bir yapılmalıdır. Cildiniz normal veya yağlıya dönük ise haftada 2 kere peeling uygulaması yapabilirsiniz.

 

El ve Ayak Peelingi

El ve ayaklarınıza peeling uyguladıktan sonra manikür ve pedikürünüzü yapabilirsiniz. Ellerinizde uyguladığınız peeling işleminden sonra elleriniz yumuşayacak, pembe ve taze bir hal alacaktır. Ayaklarda bulunan çatlaklar ve nasırlar için peeling işlemi çok önemlidir. Düzenli olarak peeling yapıldığında topuk çatlakları ve nasırlar büyük oranda kaybolur.

 

Vücut peelingi

Bu peeling yöntemi genellikle banyo sırasında uygulanır. İçerisinde tanecikler barındıran vücut temizleme losyonları vücudunuza düzenli bir şekilde peeling yapar. Vücudunuza sürdüğünüz losyonu duruladıktan sonra tanecikler yardımı ile cildinizin nefes aldığını hissedersiniz.

 

Cildinize peeling yaptığınız süre içinde cildinizde inanılmaz farklılıklar gözlemlersiniz. Cilt tonunuz her bölgede aynıdır. Ayrıca siyah noktalar kaybolmuş ve lekeler azalmaya yüz tutmuştur. Çok hafif olan kırışıklıklarda düzelme gözlemlenir. Normal bir peeling haftada 1 kere uygulanmalıdır. Peeling yanlızca göz çevresine uygulanmaz. Göz çevresinden uzak tutulmalıdır.

Bu makale teşhis, tedavi ve tıbbi tavsiye niteliği taşımamaktadır. Doktorunuza danışmadan bitkisel yöntemleri kullanmayınız. Herhangi bir sağlık sorunu için öncelikle doktorunuza başvurunuz.

Size Özel Konular:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir