Lazerle Ben Aldırma

Cildinizdeki benlerden kurtulmak için lazerle ben aldırma yöntemini tercih edebilirsiniz. Lazerle ben aldırma işlemini uygulatmak istiyorsanız, bu işlemin öncesi ve sonrasında yaşanabilecekler hakkında detayları makalemizin devamında bulabilirsiniz.

Vücudun çeşitli bölgelerinde oluşan benler, kimi zaman rahatsız edici boyutta olabilmektedir. Görüntü olarak istenmeyen benler lazer sayesinde kolaylıkla alınabilir. Daha çok buharlaştırma yöntemiyle alınan benler iz kalmadan yaşamınıza devam etmenize olanak tanır.

 

Lazerle Ben Aldırma İşlemi 

Lazerle ben aldırma işleminde kullanılan en yaygın lazer sistemi fraksiyonel lazerdir. Lazer bölgeye uygulandığında dalga boyları benin köküne kadar etki eder ve buharlaşma yöntemi ile ben yok edilir. İşleme başlamadan önce ilgili bölgeye lokal anestezi uygulanır. Bölge uyuştuktan sonra en fazla 30 dakika sürecek bir işlemle benler yok edilir.

 

Lazerle ben aldırmanın avantajı bölgede  iz kalmamasıdır. Nokta şeklinde iz kalsa dahi 2 ay içerisinde bu iz kaybolur. Normal müdahalelere göre lazerle ben aldırma işlemi daha iyi sonuçlar verir. Diğer işlemlerde benin tekrar çıkma ihtimali yüksektir. Lazerle benler alındıktan sonra bu ihtimal %10lara kadar düşer.

 

Lazerle Ben Aldırmadan Önce Yapılması Gerekenler

Benlerin alınmadan önce ciddi bir ön araştırmadan geçirilmesi gerekir. Bazı benlere dokunulması sakıncalıdır. Cilt kanseri gibi ciddi hastalıklara neden olan benler ön tetkikle araştırılmalı ve işleme başlanmalıdır. Alınan bir benin cilt kanserine yol açmaması için ben türünün iyi bilinmesi gerekir.

 

Vücutta yer alan benler belli bir yaştan sonra daha çok artar. Hücrelerin bölünme ve yenilenme kabiliyeti azaldıkça benlerde artış gösterir. Bu benlerin çıkmaya başladıklarında aldırılması daha uygundur. Çünkü benler yaş ilerledikçe büyür ve koyulaşır. Görüntü estetikten uzaklaşır sosyal ve psikolojik olacak şekilde etkileri büyüktür.

 

Lazerle Ben Aldırma Sonrası İz Kalma Durumu

  • Lazer işlemi ile benlerinizden kurtulduktan sonra hafif bir izle karşılaşacaksınız.
  • Lazerle ben alınan bölgede leke kalmaması için doktorunuzun önerdiği bir krem kullanmalısınız.
  • Benlerin alındıktan sonra tekrar çıkma ihtimalleri yoktur.
  • Ben tedavisinden sonra geçecek bir hafta içinde iz ve benden eser kalmadığına şahit olacaksınız.
  • Lazerle ben alma işleminin cerrahi müdahalelere göre daha az tercih edildiği bilinmektedir.
  • İz kalması  gibi durumlarda doktorunuzla görüşerek, cilt yenileme kremleri kullanabilirsiniz.
  • Kalan izli bölgeyi tedavi edecek kremlerin sorunlu kısma etkisini doktorunuzla görüşmelisiniz.

 

Önemli : Benleri yolmak, kaşımak veya kanatmak yaşamınızı tehlikeye atacak kadar zararlıdır. Bu nedenle hiçbir girişimde bulunmadan işin uzmanlarından destek almak en isabetli karar olacaktır.

Bu makale teşhis, tedavi ve tıbbi tavsiye niteliği taşımamaktadır. Doktorunuza danışmadan bitkisel yöntemleri kullanmayınız. Herhangi bir sağlık sorunu için öncelikle doktorunuza başvurunuz.

Size Özel Konular:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir