Kuru Ciltler İçin Ne Yapılır?

kuru cilt, kuru cilt bakımı, kuru ciltler için doğal öneriler

Kuru cilt sorunu birçok problemi de beraberinde getirir. Kuru ciltler için ne yapmalı, kuru cilt maske tarifleri nelerdir merak edilen sorularınız yanıt buldu. Cilt için nem maskesi tam size göre bir tarif.

Kuru Ciltler için Ne yapılmalı? Öncelikle nem ihtiyacı karşılanmalı ve kuru ciltlerde nem dengesi sağlanırken çok dikkat edilmeli. Her zaman neme muhtaç olan kuru ciltlerde temizlik ve bakım uygulanırken ne yapılmalı? Bu gibi durumlarda cildin yapısını bozmaya yönelik ürünlerden kaçınılmalıdır.

 

Kuru Ciltler İçin Ne Yapmalı?

 • Kuru ciltler kırışıklıklara en yatkın cilt tipidir. Bu nedenle her gün düzenli olarak nemlendirilmelidir.
 • Kuru ciltler de yağ bazlı kremler kullanılmalıdır. Cildin nem dengesini uzun süre koruyan yağlı kremler yaşlanmayı da engeller.
 • Kuru cilde sahip olanlar ciltlerini çok fazla yıkamamalıdır, Çok fazla su ile temas halinde olan kuru ciltler zamanla daha fazla kurur. Kuru ciltlerin haftada 2 kez yıkanması yeterlidir.
 • Cilt üzerinde sabun kullanılacaksa mutlaka ph 5.5 sabunlar tercih edilmelidir. Bu sabunlar cilt dostudur ve cildi kurutmadan temizleme özelliğine sahiptirler.
 • Bulunduğunuz ortamın çok sıcak veya aşırı soğuk olmamasına özen gösterin. Havanın yarattığı etki cildinizin daha sık kurumasına neden olur.
 • Cilt kuruluğunu önlemenin en ideal yolu vücuda yeteri kadar sıvı almaktır. Su içmeyi sevmeyen kişiler için meyve suyu gibi asitsiz içeceklerde sıvı ihtiyacını önemli ölçüde karşılar.
 • Beslenirken Omega 3 ve 6 yönünden zengin gıdaları tercih etmeniz faydalı olacaktır. Bu gıdalar genellikle yağ asitleri bakımından zengindir ve cildinizin nem ihtiyacını beslenme yolu ile karşılarlar. Balık türü gıdalar bu bakımdan oldukça zengindir.
 • Cildinizdeki nemin uzun süre kalıcı olmasını istiyorsanız nemlendiriciyi sürmeden önce yüzünüzü yıkayın ve cildiniz kurumadan nemlendirici sürün. Böylelikle cildiniz uzun saatler boyunca nemli kalacaktır.

 

Kuru Ciltler için Yapılması Gereken Nem Maskesi

 • Şeftali (1 adet)
 • Bal (1 tatlı kaşığı)
 • Zeytinyağı (1 çay kaşığı)

Hazırlanışı ve Uygulanışı: Şeftalinin kabuğunu soyun ve püre haline getirin. İçine bal ve zeytinyağını ilave ettikten sonra cildinize uygulayın. 10 dakika sonra ılık su ile yıkayın. Cildinizin nemlendiğini ve parladığını göreceksiniz.

 

Kuru Ciltler için Temizlik Maskesi

Salatalık (1 adet)

Limon (1 çay kaşığı)

Bal (1 çay kaşığı)

Hazırlanışı ve Uygulanışı: Salatalığı rendeleyerek püre kıvamına getirin. Salatanın kabuklarını soymadan rendeleyin. İçine limon suyu ve balı ekleyerek karıştırın. Cildinize sürdükten sonra 15 dakika bekleterek durulayın. Cildiniz temizlenecek ve daha nemli hale gelecektir.

Bu makale teşhis, tedavi ve tıbbi tavsiye niteliği taşımamaktadır. Doktorunuza danışmadan bitkisel yöntemleri kullanmayınız. Herhangi bir sağlık sorunu için öncelikle doktorunuza başvurunuz.

Size Özel Konular:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir