İltihaplı Sivilce Tedavisi

İltihaplı sivilce, büyük ve ortası beyaz renkte ağrılı bir sivilce türüdür. İltihaplı sivilcelerin iyileşmesi için doktor müdahalesi gerekebilir. Bu tür sivilceler cildinizde kalıcı hasarlara yol açabileceği için kesinlikle oynanmamalı ve patlatılmamalıdır.
İltihaplı Sivilce Nasıl Geçer
Sırt, göğüs ve yüz bölgesinde daha sık rastlanan iltihaplı sivilceler çıbana benzer ve bazı durumlarda antibiyotik tedavisi gerektirebilir. İltihaplı sivilceler sıkılıp patlatılmamalıdır. Bitkisel yöntemlerden faydalanarak sivilcelerinizin üstesinden gelebilirsiniz. Evde sivilce tedavisi için kullanabileceğiniz doğal maske tariflerini düzenli olarak kullanmalısınız. Ergenlik ve hamilelik dönemlerinde cildin yağ miktarında artış meydana gelir. Bunun sonucu olarak iltihaplı sivilceler, kırmızı renkli şişkinlikler ortaya çıkmaktadır. Gerektiği gibi tedavi edilmediklerinde sivilceler kalıcı iz ve lekelere yol açabilir.

İltihaplı Sivilceler

İltihaplı sivilce, büyük ve ortası beyaz renkte ağrılı bir sivilce türüdür. İltihaplı sivilcelerin tedavisi için doktor müdahalesi gerekebilir. Bu tür sivilceler cildinizde kalıcı hasarlara yol açabileceği için kesinlikle oynanmamalı ve patlatılmamalıdır. Sivilce nasıl geçer ve bitkisel tedavi yöntemleri, yazımızın devamında yer almaktadır.

 

Sırt, göğüs ve yüz bölgesinde daha sık rastlanan iltihaplı sivilceler çıbana benzer ve bazı durumlarda antibiyotik tedavisi gerektirebilir. İltihaplı sivilceler sıkılıp patlatılmamalıdır. Bitkisel yöntemlerden faydalanarak sivilcelerinizin üstesinden gelebilirsiniz. Evde sivilce tedavisi için kullanabileceğiniz doğal maske tariflerini düzenli olarak kullanmalısınız.

 

Ergenlik ve hamilelik dönemlerinde cildin yağ miktarında artış meydana gelir. Bunun sonucu olarak iltihaplı sivilceler, kırmızı renkli şişkinlikler ortaya çıkmaktadır. Gerektiği gibi tedavi edilmediklerinde sivilceler kalıcı iz ve lekelere yol açabilir. Yağlı ve sivilcelere yatkın bir cilde sahipseniz, Aubrey arındırıcı karışım kullanabilirsiniz. Ürünü İncele

İltihaplı sivilce nasıl kurutulur?

İltihaplı sivilce nasıl kurutulur?

Sivilceler İçin Maske Tarifi

 • Biberiye yağı (2 damla)
 • Hint defnesi yağı – çay ağacı olarak da bilinir (1 damla)
 • Elma sirkesi (1 yemek kaşığı)

Malzemeleri karıştırıp maskenizi hazır hale getirin. Gece yatmadan önce sivilcelerinizin üzerine sürüp yatın. 1 ay boyunca her gün tekrarlayarak kullanmalısınız. Cildinizde tahrişe neden olursa maskeyi uygulamayı sonlandırın.

 

Sivilceli Ciltler İçin Tonik

 • Limon suyu (1 çay kaşığı)
 • Maden suyu (1 şişe)

Malzemeleri karıştırın ve bu karışımla cildinizi silin. Her gün taze olarak hazırlayıp kullanmalısınız. Sivilceleriniz geçene kadar tekrarlayabilirsiniz.

 

Sivilceleri Kurutan Maske

 • Elma sirkesi (2 tatlı kaşığı)
 • Karbonat (2 gr)
 • Pirinç nişastası (20 gr)

Malzemeleri karıştırın ve karbonat nedeniyle gerçekleşen köpürme sona erdiğinde sivilcelerin üzerine ince bir tabaka halinde sürün. Bir müddet bekledikten sonra cildinizi yıkayıp temizleyebilirsiniz. Haftada 2 kere bu uygulamayı tekrarlayarak kullanmalısınız.

İltihaplı Sivilceye Ne İyi Gelir?

İltihaplı Sivilceye Ne İyi Gelir?

Sivilce Tedavisi

İltihaplı sivilcelerin iyileşmesi uzun zaman alabilmektedir. Düzenli olarak bakım uygulamalı ve sabırlı olmalısınız. Sivilcelerinizi geçirmek için arkadaş tavsiyesiyle ilaç kullanmamalısınız. Sivilce tedavisinde ilaç kullanmak istiyorsanız doktora başvurmalı ve cildiniz için uygun ilacı doktorun belirlemesini sağlamalısınız.

 

Cildinizi çok fazla kurutacak sabun ve temizleyiciler kullanmamalısınız. Cildin gün içinde çok fazla yıkanması da ters etki yaparak daha fazla yağlanmaya sebep olacaktır. Cildinizi yıkamak için Raen bitkisel limon sabunu kullanabilirsiniz. Ürünü İncele. Sivilcelerinizle oynamamalı ve onları sıkıp patlatmamalısınız. Sivilceli ciltlerin tedavisinde cilt temizliği büyük bir öneme sahiptir. Cildinizi sabah ve akşam olmak üzere günde 2 kere tahriş etmeden yıkamalısınız. Haftalık olarak yapacağınız kil maskesi, gözeneklerin temizlenmesine yardımcı olacaktır. Cilde doğal detox etkisi yapacak olan volkanik kil maskeleri bu noktada tercihiniz olabilir. Ürünü İncele. Gözenekleri temizlemek ve siyah noktalardan kurtulmak için en etkili yöntemlerden biri de buhar banyosu yapmaktır.

 

Beslenme alışkanlığının sivilceler üzerinde etkili olduğu söylense de henüz bilimsel olarak bu durum kanıtlanmamıştır. Düzenli uyku hormon aktivitesini dengeleyecek ve sivilce oluşumunu engelleyecektir. Stres ve endişeli dönemler sivilcelerin artmasında önemli bir etkendir. Sivilceleri makyaj yaparak kapatmaya çalışmak, gözeneklerin tıkanmasına sebep olacak ve durumu daha da kötüleştirecektir.

 

Sivilce Nasıl Oluşur?

Cilt gözeneklerinin kir, yağ ve toz nedeniyle kapanması sonucunda gözeneğin içinde bakteri üremesi meydana gelir ve sivilce oluşmasına sebep olur. Cildinizdeki yağ bezi kanalları tarafından sebum adı verilen bir madde salgılanmaktadır. Cildinizdeki sebum oranında artış meydana gelmesi ile yağ bezi kanallarında tıkanmalar oluşur ve önce siyah nokta, ardından da sivilce oluşmasına yol açar. Tıkanan kanalların içindeki ölü deri hücreleri ve yağ, bakteri üremesi için uygun ortamı oluşturur.

 

Cilt Temizliği İçin Maske Tarifi

 • Damıtılmış su (1 yemek kaşığı)
 • Kayısı yağı (4 yemek kaşığı)
 • Tereyağı (2 yemek kaşığı)
 • Susam yağı (2 yemek kaşığı)

Malzemelerin hepsini cam bir kaseye alın ve yumurtayı çırpar gibi çırpın. Siz çırptıkça kıvamı krem gibi olacaktır. Oluşan krem ile gün içinde iki kez cildinizi temizleyin. Karışımın bozulmaması için buz dolabında saklayabilirsiniz ve her ihtiyaç duyduğunuzda kullanabilirsiniz.