Hamilelikte Kişisel Bakım

Hamilelik döneminde kişisel bakımından vazgeçmek istemeyen kadınlar için, saç bakımından cilt bakımına kadar birçok tavsiyeler sizler için açıkladık. Hamilelikte yaşanan sorunlar ve çözüm önerileri arasında göğüs bakımı, doğru duş alma, makyaj ve el ayak bakımı nasıl yapılmalıdır açıklandı.

Hamilelik döneminde bayanların en büyük korkusu vücutlarında meydana gelen değişikliklerdir. Bu açıdan gebe bayanların vücut temizliğine ve kullandığı kozmetik ürünlerine ayrı bir özen gösterilmesi gerekiyor. Çünkü hamilelikte kişisel bakım çok hassas ve dikkatli şekilde olmalıdır.

 

Hamilelikte Duş Nasıl Alınmalı?

 • Hamilelik süresince ter bezleri iki kat fazla işler. Bu yüzden sık sık duş alma ihtiyacı hissedilir ve bu dönemde hassas olmak gerekir.
 • Banyoya girdiğinizde 10 dakikadan daha uzun kalmamaya özen gösterin.
 • Yıkandığınız su ılık olmalı fazla sıcak size zarar verir.
 • Banyoda iken duşa kabinin kapılarını tam kapatmayın hava girmeli.
 • Banyoda iken kaymamak için bir paspas koyun.
 • Doğal ürünler ile yıkanın zeytin yağ içerikli sabunlar faydalı.
 • Banyo sonrası nemli vücudunuza bebe yağı sürün ki cildiniz nemlenip çatlamaları engellesin.

Hamilelikte Göğüs Bakımı Nasıl Yapılır?

 • Gebelik süresince en çok etkilenen bölgelerden biri de göğüslerdir. En çok özen ve bakım gerektiren göğüs bölgesinde şişmeler ve çatlamalar meydana gelir.
 • Bu dönemde aşırı çatlayan göğüs bölgesini sürekli nemlendirmek gerekir.
 • Her banyo çıkışında nemli göğüs bölgesine susam yağı veya bebe yağını masaj yaparak yedirin.
 • Göğüslerin doğum sonrasında sarkmalarını engellemek için mutlaka buzla veya soğuk su ile yıkayın.

Hamilelikte Saç Bakımı Nasıl Yapılır

 • Hamilelik döneminde saçlar aşırı yıpranır ve saçlara kimyasal madde uygulamak yasaktır.
 • 3 aydan sonra saçların boyanması uygun dense de bizce saçlarınızı hamilelik süresince asla boyamayın.
 • Saçlarınıza bitkisel yağlarla sürekli bakım yapabilirsiniz.
 • Saçlar bu dönemde daha çok yağlanacağından sık sık saçlarınızı yıkayın.

Hamilelikte Makyaj

Hamilelik süresince makyaj yapmak cildinize zarar vermez. Fakat cildiniz için kullanacağınız makyaj ürünlerinin kaliteli ve katkısız olmasına özen gösterin. Her ne olursa olsun cildinize uyguladığınız ürünlerin doğal olmasına özen gösterin.

 

Hamilelikte Cilt Bakımı Nasıl Yapılır

En çok cilt problemlerini bu dönemde yaşarsınız. Cildinizi bu dönemde sürekli temiz tutmalı ve nemlendirici uygulamalısınız.

Limon kabuklarını ezin ve püre haline getirin. Limon kabuklarını ezdikten sonra su ilave edin ve cildinize sürün 4 – 5 dakika bekletip cildinizi yıkayın. Bu maske ile gözenekleriniz nefes alır cildiniz parlar.

1 yemek kaşığı susam yağını 2 – 4 damla limon suyu ilave edin ve yumurta sarısını katıp karıştırın cildinize karışımı sürün 10 dakika bekletin. Ardından yıkayın cildinizi harika bir şekilde temizleyen maskedir.

4 – 6 çileği çatalla ezin ve cildinize yedirin kuruyan ciltler için süper bir nemlendirme yöntemidir. 10 dakika ciltte bekletip ılık su ile yıkayın.

4 damla limon suyu ile 1 çay kaşığı balı karıştırıp 1 tatlı kaşığı zeytinyağını ilave edin ve cildinize uygulayın 15 dakika ciltte bekletip ılık su ile yıkayın. Cildi tazeler ve yeniler.

Hamilelik boyunca içine sıkıntı girerse 1 bardak süt ile 1 elmayı pişirin ve çatalla ezin püre kıvamına gelen karışımı yüzünüze uygulayın 15 dakika bekletip yıkayın. Cildi arındırır ve ferahlık hissi verir.

1 yumurta beyazı, yarım salatalık ve yarım avokadoyu ezin veya blendırdan geçirin. Yarım saat buzdolabında bekletin ve cildinize uygulayın ve ılık su ile yıkayın. Yağlı ciltler için ideal bir temizleyicidir.

Biraz sütün içerisine yarım muzu koyup püre yapın ve cildinize yedirin. 10 dakika bekletip yıkayın. Cildi kadife gibi yumuşacık yapar.

 

Hamilelikte El Ayak Bakımı Nasıl Olmalı

 • Tırnaklar hamilelik döneminde güçsüz kalır ve kırılmaları fazlalaşır. Bu dönemde tırnaklarınıza en doğal bakımı yapan limon ile zeytinyağı kürünü uygulayabilirsiniz.
 • Çünkü hamilelik döneminde sürülen kimyasal içerikli maddeler tırnakların daha çabuk kurumasına ve kırılmasına neden olur.
 • Yarım limon suyuna 1 çay kaşığı zeytinyağı ekleyin ve tırnaklarınıza sürüp yemesini sağlayın. Tırnaklarınız güçlenecektir.
Bu makale teşhis, tedavi ve tıbbi tavsiye niteliği taşımamaktadır. Doktorunuza danışmadan bitkisel yöntemleri kullanmayınız. Herhangi bir sağlık sorunu için öncelikle doktorunuza başvurunuz.

Size Özel Konular:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir