Gelin Makyajı

Gelin makyajı yaptıracaklar için makyaj önerileri ve örnekler, esmer ve sarışın gelinler için saç örnekleri ve makyaj tüyoları. Gelin makyajı yaptırmadan önce mutlaka size önerdiğimiz püf noktalarını gözden geçirin.

Kadınların en güzel, en mükemmel, en hoş, en unutulmaz olmak istedikleri gün tabi ki düğün günleridir. Bu özel ve heyecan dolu günün en ehemmiyetli ayrıntılarından biride gelin makyajıdır. Bir prensese dönüşmeniz için sizlerle gelin makyajınızda dikkat faktörüz şart olan püf noktalarını paylaşmak istiyorum.

Gelin Makyajı Nasıl Olmadır?
Bu meselenin tabi ki net klişe bir cevabı yoktur. Doğru gelin makyajı bir hayli değişkene göre farklılaşabilir, bunları şöyle sıralayabiliriz;

 • Saç, ten ve göz renginiz
 • Gelinliğinizin modeli
 • Saç modeliniz
 • Düğünde gelinliğinizle beraber kullanacağınız takılar ve takılarınızın rengi
 • Düğününüzü yapılacağı mekân, kır düğünümü? Salon düğünümü? (Açık mekânlarda makyaj daha soft kapalı mekânlarda ise daha çarpıcı makyajlar seçenek edilir)
 • En ehemmiyetli kriterin ise kişiliğiniz olduğunu düşünüyorum.

Bu suallerin cevabını verdikten sonra artık bütün sihir makyözünüzün ellerinde
Esmerler ve sarışınla için gelin makyajında hangi renkler ve ayrıntılar kullanılmalı kısaca bunlara da değinelim.

Esmerler için gelin makyajı nasıl olmalı?
Fondöten: Kullanılan fondötenin ten renginizden iki ton açık olmasına dikkat etmelisiniz. Teniniz ile aynı renk olan bir fondöten koyu teninizi daha da koyulaştıracak sönük bir görüntü vermenizi sağlar.
Gözler: Koyu bir ten rengine sahip olduğunuz için gözlerinizde canlı renkler kullanarak tam terslikler yaratabilirsiniz. Far kullanımında pembe, gri gibi renkler tercih edebilirsiniz. Esmer bir tene sahipseniz kahverengi yada siyah gözlere sahip olma ihtimaliniz oldukça yüksek bu yüzden buğulu göz makyajı tam size göre bir seçim olacaktır. Renkler far fırçası ile dağıtıldığında gözlerde suçsuz bir çekicilik ortaya çıkar. Masum bir çekicilikte bir gelin kulağa mükemmel geliyor.
Allık: Şeftali ve pembe gibi sevimli renkleri seçenek edebilirsiniz.
Dudak boyası: Kırmızı veya pembe dudak boyası makyajınızı bitirecek muhteşem renk seçimleri olacaktır. Seksi görünmek isterseniz kırmızı daha suçsuz bir görüntü vermek için ise pembe dudak boyası tercihiniz olmalı.

Sarışınlar için gelin makyajı nasıl olmalı?
Fondöten: Kullanılan fondötenin ten renginizden bir ton koyu olmasına dikkat etmelisiniz. Teniniz ile aynı renk olan bir fondöten açık teninizi daha da beyazlatacak soğuk bir görüntü vermenizi sağlar.
Gözler: Far kullanımında şeftali tonları, kahverengi, leylak, altın tonları gibi renkleri tercih edebilirsiniz. Farı gölgeli bir şekilde uygulandıktan sonra ışıltılı göz kalemi ile gözaltlarınızı renklendirin. Böylelikle göz makyajının daha göz alıcı olması sağlarsınız. Buğulu göz makyajı sarışınlar içinde kullanılabilir.
Allık: Şeftali ve pembe gibi sevimli renkleri tercih edebilirsiniz.
Ruj: Saçların rengine göre pembe ruj sarışın bayanlar için en ideal ruj rengidir. Sürülen pembe rujun üzerine saydam bir parlatıcı sürerek dudaklarınızı daha çarpıcı hale getirebilirsiniz.

Güzel bir gelin makyajı için püf noktaları

 • Kaşlarınızı yüz ve göz şeklinize uygun olarak şekillendirilmelisiniz.
 • Makyajınızın uzun müddet bozulmadan kalması için makyaj sabitleyicisi kullanmalısınız.
 • Kullanılan makyaj malzemeleriniz kaliteli ürünler olmasına dikkat etmelisiniz.
 • Dekolte bölgenizin rengi ile yüz renginizin arasında fark olmamasına çok dikkat etmelisiniz.
 • Takma kirpikler kesinlikle kullanmalısınız.
 • Kirli bir cilde sahipseniz makyaj öncesi gizleme yapılmasınız. Yüzünüzde yer alan kirleri, operasyon izlerini, dövme veyahut göz altı morluklarını kapatmalısınız. Bu işlem için baz makyaj denilen fondöten öncesi uygulama yaptırmalısınız.
 • Bu en özel ve güzel gününüzde mükemmel görünmek için kendinizi profesyoneller ellere emanet ettiğinizden emin olmalısınız. Düğün gününüzden bir hafta önce kesinlikle tecrübe makyajınızı yaptırın ki düğün günü bir sürprizle karşılaşmayın
Bu makale teşhis, tedavi ve tıbbi tavsiye niteliği taşımamaktadır. Doktorunuza danışmadan bitkisel yöntemleri kullanmayınız. Herhangi bir sağlık sorunu için öncelikle doktorunuza başvurunuz.

Size Özel Konular:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir