Diyet Yapmadan Nasıl Kilo Verilir

Diyet yapmadan nasıl kilo verilir sorusu, diyet yapmayı başaramayanların cevabını en merak ettiği şeylerden biridir. Diyet yapmadan sağlıklı kilo vermek isteyenler için, önemli bilgileri makalemizde sizlere aktardır. Diyetsiz kilo vermek isteyenlere altın değerinde tavsiyeler.

Diyet yapmadan kilo vermek: Diyet yapmadan kilo verebilmek için dengeli ve düzenli bir şekilde beslenmek gerekmektedir. Aç kalmadan düzenli bir şekilde beslenerek rahatlıkla kilo vermek mümkündür.

 

Obezite tüm dünya da olduğu gibi ülkemizde de ciddi bir sağlık sorunu olarak ön plana çıkmaktadır. Obezite ile mücadele eden kişilerin sayısı oldukça yüksek oranlardadır. Toplum olarak diyet veya aç kalmadan zayıflanamayacağına dair bir inanış vardır. Oysaki bu inanış tamamen yanlıştır. Diyet yapılmadan zayıflayamayacağına inanan kişiler şok diyetlere yönelerek bir an önce kilo verme çabasına girmektedir. Ancak bu tür inanışlar ile sağlıklı kilo verme açısından sakıncalı olabilir.

 

Peki, Diyet Yapmadan Nasıl Kilo Verilir?

 

1- Her gün kahvaltı yapın : Kahvaltısız zayıflama bilinen aksine yanlış bir yöntemdir.İnsanlar vücuttaki fazla kaloriyi yakmak için kahvaltı etmemenin en doğru yol olduğunu düşünürler fakat akşam daha fazla yerler. bunun yerine sağlıklı ve kilo aldırmayan yiyeceklerle kahvaltı etmeyi tercih edebilirsiniz.

 

2- Çeşitli ve dengeli beslenin: Nasıl her gün aynı kıyafeti giymiyorsanız ,Tüm öğünlerdede farklı besinleri tüketmelisiniz.

 

3- Ölçülü olun: Yemeklerde kullandığınız yağ, Tuz ve şekerde ölçülü olmayı adet haline getirin. Tabağınız tuzsuzda gelse ekstra tuz ilavesi yapmayın. Çok şekerli ve yağlı yiyecekler tüketmemeye özen gösterin.

 

4- Spor yada egzersiz yapın : haftanın belirli gün ve saatlerini kendinize mesai gibi spor günü ve saati olarka belirleyin ,Hiç vaktiniz yoksa en azından gün içerisindeki hareketlerinizi artırın , Gidiceğiniz yolu uzatın, sofrayı hazırlarken malzemeleri az az daha çok seferde götürün, Ev içinde daha fazla hareketli olun..

 

5- Diyet yapmadan  Düzenli bir beslenme programı ile sağlıklı bir şekilde kilo vermek mümkündür. Vücudun ihtiyaç duyduğu bütün besin öğelerinden yeterli oranda yenilerek kilo verilebilir.

 

6- Diyet yapmadan kilo vermek için, vücudun harcadığı enerjiden daha az miktarda kalori alınmalıdır. İlk olarak sağlıklı bir şekilde zayıflayabilmek için bol miktarda su tüketilmelidir. Su içmek için susamayı beklememek gerekir.  Günde 2-3 litre su tüketin.

 

7- Diyetsiz kilo vermek için Yavaş yiyin: Hızlı yenilen yemeklerde kişi doysa bile beyne tokluk hissi daha geç ulaşacak ve kilo almaya daha elverişli olunacaktır. Güne dinç ve tok başlamak için kahvaltı asla ihmal edilmemelidir. Kahvaltı da mutlaka bir adet yumurtaya yer verilmelidir. Yumurtanın uzun süre tok tutma gibi bir özelliği vardır.

 

8- Akşam yemeği mümkün olduğunca erken saatlerde yenmelidir. Yağ bakımından ve kalori yönünden zengin yiyeceklerden kaçınılmalıdır. Özellikle akşamları salata ve yoğurda ağırlık verilmelidir. Bu gıdalar sayesinde ekmek tüketimi de azalacaktır. Günlük yaşama mutlaka hareket dahil edilmelidir. Bu anlamda en pratik spor yürüyüştür…

 

9- Küçük tabaklarda yemek yiyin: Akşam yemeği için tabağınızı küçültün.  Bu sayede psikolojik olarak daha az yemek yiyerek daha az kalori alırsınız . Tabağınızı küçültmeniz durumunda günde 100-200 kalori daha az alırsınız bu bile tek başına kilo almanızı engeller.

 

10 -Kalabalıkla yemek yiyin: Sofraya daha kalabalık veya aile ortamında oturmaya gayret edin tek başınıza yemek yememeyi alışkanlık haline getirir, Sofrada sohbet edin bu sayede hem yemek yemeyi yavaşlatmış olursunuz hemde  beyne tokluk sinyalinin daha hızlı gitmesini sağlarsınız.

 

11- Gerekirse profesyonel yardım alın : Kilolarınız aşırı ve sizi rahatsız ediyorsa uzman doktorlardan yardım almaktan çekinmeyin, Diyet ve diğer yöntemler he zaman işe yaramayabilir.

 

Bu kurallar çerçevesinde diyet yapmadan kolaylıkla kilo verilebilir…

 

Bu makale teşhis, tedavi ve tıbbi tavsiye niteliği taşımamaktadır. Doktorunuza danışmadan bitkisel yöntemleri kullanmayınız. Herhangi bir sağlık sorunu için öncelikle doktorunuza başvurunuz.

Size Özel Konular:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir