Çok Sivilceli Yüz

Sivilceli yüzler için uygulanacak maskeler

Sivilceli bir yüze sahip olan kişiler öncelikle sivilcelerden kurtulmanın temel adımlarını uygulamaya başlamalıdır. Sivilcelerden kurtulmaya çalışırken yanlış uygulamalar yüzünden cildinize zarar veriyor olabilirsiniz.

Cildinizde bulunan akneler veya lekeler aşırı yağlı olan yüz, boyun, sırt ve göğüs kısmında oluşur. Çok az kişide sivilceye bağışıklık bulunur. Akneler, çözümsüz değil kurtuluşu mümkün rahatsızlıktır. Sivilce tedavisi uygulamadan önce duru ve lekesiz bir cilt için olması ve olmaması gereken bazı tavsiyelere birlikte bakalım.

 

Sivilcelerden Kurtulmanın Temel Adımları

Akne ve siyah noktalara tıkalı gözeneklere ve beyaz noktalara sebebiyet veren yağsız sabunlar değildir. Yağsız ürün satın alırken üzerinde non-komedojenik veya non-aknejenik yazılarına özellikle dikkat edin. Sabun kullanıyorsanız nazik hareketler ve parmak uçları ile cildinize yayın ve yine nazikçe cildinizi yıkayın. Cildinize vücut lifi kullanmak, havlu ile cildi kurulamak cildinizde tahrişlere neden olabilir, cildinizi aşındırır ve akne oluşmasına sebep olur.

 

1- Yüzünüzü Çok Sık Yıkamayın

Kirli olan cilt akneye sebebiyet vermez. Ancak cildinizi yıkarken dikkatsiz davranmanız sert ve tahriş edici yıkamanız sivilce oluşumunu arttırır. Yüz için olan lifler ve fırçalar aynı zamanda kötü olan kimyasallar sivilceye neden olabilir. Doğru yüz yıkama yöntemi ise hafif bir sabunla ve ılık su ile cildi yıkamaktır.

 

2-Sevdiğiniz Yiyecekleri Tüketin

Çikolataların ve yağlı yiyeceklerin dozunda tüketilmesi sonucu sivilce oluşumuna sebep olmaz. Sivilce; gözeneklerin tıkanması sonucu oluşan enfeksiyonlardan sebep normal bakteriler ve deri hücrelerinden sebep oluşur. Bazı yiyeceklerin sizde akne oluşuğuna eminseniz uzak durmanız olası. Ancak duru bir cilt uğruna pizza ve çikolatadan kaçınmak sadece efsanedir.

 

3-Bol Su Tüketin

Bol su içmek cildinizdeki günlük nemin kaybolmasını önler. Aynı zamanda A vitamini ve E vitamini bakımından zengin sebze ve meyveleri sık sık tüketmeye dikkat edin. A ve E vitamini cildinize oldukça etkilidir. Yeşil yapraklı sebzeler; ıspanak ve brokoli E vitamini yüksek, şeftali, biber ve havuç A vitamini yüksek meyvelerdir.

 

4-Kozmetikleriniz Hafif Olsun

Yağ oranı yüksek kimyasal ürünlerden uzak durun. Krem bazlı fondöten, pudra ve allıklar gözeneklerinizi kapatmaya meyillidir. Pudra özellikli ve hafif mineral özlü kozmetikler gözeneklerinizin tıkanmasında daha az rol oynar.

 

5-Yüzünüze Dokunmayın

Akne oluşumu yüzü ovuşturmakla ya da yüze dokunmakla bile iltihaplanıp kötüleşebilir. Ayrıca ders dinlerken yada bir kafedeyken ellerinizi yüzünüze dayamayın. Cep telefonu kullanıyorsanız konuşurken cildinize değdirmeyin. Çünkü cep telefonlarında ve ellerde fazlaca mikrop barınır ve cildimizi tahriş eder. Terinizin üzerinizde kurumasına izin vermeyin. Terleme yaşıyorsanız sık sık cildinizi yıkayın. Ter akne oluşumunu çoğaltır.

 

6-Sivilcelerinizi Ellemeyin

Cildinizde bulunana sivilceleri sıkmak sadece daha kötü olmasını sağlar. Sıkmadan yapamıyorum diyenlerdenseniz kendinizi sıkmamaya şartlandırın. Bu sivilce sıkma işlemi sivilcenin daha geç geçmesini ve kabuklaşmasına neden olur. Sivilcenizi sıktığınız bölgede de iltihaplanma yayılır ve sivilce 1 iken 2 ye çıkar.

Bu makale teşhis, tedavi ve tıbbi tavsiye niteliği taşımamaktadır. Doktorunuza danışmadan bitkisel yöntemleri kullanmayınız. Herhangi bir sağlık sorunu için öncelikle doktorunuza başvurunuz.

Size Özel Konular:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir