Cilt Mantarı

Bir tür cilt hastalığı olan cilt mantarı neden olur, bulaşır mı ve nasıl bulaşır merak edilenler sayfamızda yer alıyor. Ayrıca cilt mantarı çeşitleri ve tedavi yöntemleri nelerdir sorularına da yanıt bulacaksınız.

Cilt mantarı kötü bir görüntü oluşturan ve pul pul dökülme sonucu meydana gelen cilt rahatsızlığıdır. Cilt mantarı deri tabakasında oluşan bir hastalıktır ve eğer tedavi olunmaz ise kişiyi uzun bir zaman rahatsız eder.  Cilt mantarı oluştuğu anda anında çoğalmaya başlar ve sürekli olarak bulaşır ve cildinize ciddi anlamda zarar verebilir.

 

Cilt Mantarı Nedenleri

  • Cilt mantarı vücutta olma sebebi virüsten kaynaklanır ve bu virüs en fazla nemli ortamlarda bulaşıcı olmaktadır.
  • Cilt mantarı havasız ve nemli bölgelerde daha fazla oluşur ve hızlı bir şekilde deride çoğalmaya başlar.  Cilt mantarı oluşumu için bu tip vücut yapısına sahip kişiler en uygun ortamlardır.
  • Cilt mantarı derinizde farklı bölgelerde oluşabildiği için verilen isimlerde farklılık göstermektedir.

 

Cilt Mantarı çeşitleri : tırnak mantarı, kasık mantarı, ayak mantarı ve saç mantarıdır. Bu isimler verilse de vücudunuzun her bölgesinde mantar oluşabilir. Diğer bölgelerde mantar görülmemesinin ya da nadir görülmesinin sebebi diğer bölgelerin nem oranının çok olmamasıdır.

 

Cilt Mantarı Nasıl Bulaşır

1- Cilt mantarı nasıl bulaşır :  aynı ortama sahip olan kişiler arasında da çabuk yaygınlaşabilir. En fazla ortak yaşanılan ortam ise aile ortamıdır.

 

2- Ayak mantarı sorununda bu tip durumlar daha çok yaşanmaktadır. Çünkü terlikler ve kullanılan ortak malzemeler bulaşıcı olmasını tetikler.

 

3- Erkeklerde fazlaca görülen kasık mantarı ayak mantarının tetikleyicisi gibidir. Değiştirilen çamaşırlardan ayaklara bulaşır ve bu şekilde ayak mantarını da başlatmış olur. Buna eş değer olarak da ayaktan tırnaklara geçen cilt mantarı türüdür.

 

Cilt Mantarı Tedavisinde kullanılan kremler en uygun yöntemdir. Cilt mantarı zamanla geçmez mutlaka doktor tavsiyesi ile tedavi edilmelidir. Bazı mantar türleri daha kalıcıdır ve tedavi edilmesi uzun bir zaman alabilir. Tedavi edildikçe geçer ve ardından tekrar başlar. Bu nedenden krem kullanmaya bitene kadar ara vermemelisiniz. Doktorunuzun belirttiği kullanma süresi boyunca kullanılmalı ve tekrar doktora gidilip kontrol ettirilmelidir.

 

Bu makale teşhis, tedavi ve tıbbi tavsiye niteliği taşımamaktadır. Doktorunuza danışmadan bitkisel yöntemleri kullanmayınız. Herhangi bir sağlık sorunu için öncelikle doktorunuza başvurunuz.

Size Özel Konular:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir