Ağız Yarası Tedavisi

Ağız yarası tedavisi için kullanabileceğiniz doğal bitkisel tedavi yöntemleri. Stres kaynaklı olarak meydana gelen ağız yarasını geçirmek için evde bulabileceğiniz basit malzemelerle tedavi uygulayabilirsiniz.

Ağız yarası stres kaynaklı olabileceği gibi düzensiz beslenme ve vücudun korunmasız kaldığı zamanlarda da ortaya çıkabilir. Şişlik, kızarıklık ve acı gibi etkileri vardır. Bitkisel yollarla ağız yarası tedavisi için makalemize bakabilirsiniz.

 

Doğal Ağız Yarası Tedavisi

  • 2 çay kaşığı kaya tuzu
  • 1 bardak su (ılık)

Hazırlanışı ve Uygulanışı: Su ile kaya tuzunu karıştırın ve her gün bu su ile ağzınıza gargara yapın. Günde 4 kere uygulayıp 30 saniye sonra tükürün ve ağzını yıkayın.

 

Adaçayı İle Ağız Yarası Tedavisi

  • 1 bardak su
  • 10 gram adaçayı

Hazırlanışı ve Uygulanışı: Suyun içine atılan adaçayı kaynatılır. Daha sonra ılık hale geldikten sonra süzülerek ağız çalkalanır. Ağız yarası tedavisi için bu tarif her gün sabah akşam uygulanır. Adaçayının aft dışında boğaz ağrılarını da geçirdiği bilinmektedir.

 

Ağız Yarası Tedavisi için Ballı Tarif

1 tatlı kaşığı kuru üzüm

1 tatlı kaşığı bal

Hazırlanışı ve Uygulanışı: Kuru üzüm ve bal karıştırıldıktan sonra macun haline getirilir. Daha sonra yaraların bulunduğu yerlere sürülür ağız yaraları için bu tarif her gün uygulanır.

 

Bitkisel Ağız Yarası Tedavisi

  • 1 avuç ufalanmış kekik
  • 2 bardak su

Hazırlanışı ve Uygulanışı: Ufalanmış kekik ve su karıştırılarak kaynatılır. 5 dakika sonra ocaktan alınır ve süzülür. Süzüldükten sonra ılık hale geldiğinde gargara olarak günde birkaç defa kullanılır.

Bu makale teşhis, tedavi ve tıbbi tavsiye niteliği taşımamaktadır. Doktorunuza danışmadan bitkisel yöntemleri kullanmayınız. Herhangi bir sağlık sorunu için öncelikle doktorunuza başvurunuz.

Size Özel Konular:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir